Aktualności

1

 

W ramach projektu pt: ,,Smakowanie Wielkopolski” realizowanego we współpracy
z Samorządem Województwa Wielkopolskiego uczniowie naszej szkoły udali się 18 września do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Jest to wspaniałe miejsce, gdzie historia spotyka się
z naturą. Muzeum posiada nie tylko pięknie odrestaurowany osiemnastowieczny pałac, ale także ponad dziesięciohektarowy park w stylu angielskim, nazywany przez wiele osób „Wielkopolskimi Łazienkami”.

 Osadnictwo na terenach dzisiejszej Dobrzycy sięga czasów rzymskich. Nazwę miejscowość przyjęła od nazwiska pierwszego właściciela - Mikołaja Dobrzyckiego, o którym wzmianka pisemna pojawia się w roku 1327. Osada dobrze rozwijała się przy trakcie handlowym wiodącym z Koźmina do Kalisza.

Za datę otrzymania praw miejskich przez Dobrzycę przyjmuje się rok 1440, a wydarzenie to miało miejsce za sprawą króla Władysława Warneńczyka. Aż do 1932 roku czyli przez pięć wieków była miastem, później utraciła prawa miejskie, a od 2013 roku ponownie
je otrzymała. Dobrzyca od wieków ma swój herb przedstawiający biały krzyż jerozolimski na czerwonym polu.

W parku znajduje ponad 30 pomników przyrody, w tym największy w Europie Platan Klonolistny, którego obwód pnia wynosi ponad 10 metrów oraz najstarsze drzewo, pamiętające czasy szesnastowieczne - Klon Polny (nazywany Paklonem).

Znajdują się tu także liczne budowle, takie jak Monopter, Oficyna czy Panteon.
Na szczególną uwagę zasługuje jednak Oranżeria, którą można wynająć o każdej porze roku pod organizację imprezy okolicznościowej. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego można podziwiać również dwa duże stawy oraz wolierę z ptakami, takimi jak gęsi czy pawie.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy to przede wszystkim miejsce spotkań: z historią, tradycją, kulturą, ale także z drugim człowiekiem. Nastawione na potrzeby odbiorcy propaguje tradycje ziemiańskie, dba o wartości patriotyczne oraz o dziedzictwo kulturowe jakim jest nie tylko historia, ale również przyroda.

projekt

 

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj