Aktualności

1

 

 

wlkp

 

Spotkanie z historią regionu

 

Często nasze rodziny od wielu pokoleń zamieszkują w danej miejscowości.

Ale co tak naprawdę wiemy o historii, tradycji czy kolorycie lokalnych wydarzeń?

Wiedza o regionie i jego historii w obecnym czasie staje się coraz ważniejsza, ponieważ daje poczucie lokalnej tożsamości. Aby ocalić i rozpowszechnić historię naszej okolicy w środę
6 listopada 2019 roku do Szkoły Podstawowej im. MSC w Kawęczynie zaprosiliśmy pasjonata badającego historię naszego regionu – pana Sylwestra Dzikowskiego.

 

Jako przewodniczący Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie opowiadał o działaniach podejmowanych w celu wyszukiwania w odmętach historii cennych zdarzeń lokalnych i ocalenia ich od zapomnienia. Regionalista wspominał o epidemii cholery na naszym terenie, zbrodni w Głuchowie, o przemieszczaniu się wojsk we wrześniu 1939 roku w naszej okolicy i wielu innych ciekawych wątkach historycznych.

W drugiej części spotkania pan Sylwester Dzikowski opowiadał jak zaczęła się jego pasja gromadzenia przedmiotów  i dokumentów o charakterze historycznym oraz jak rozbudzona ciekawość historią swojej miejscowości doprowadzała do  spisania jej dziejów w postaci monografii. Dużym zainteresowaniem uczniów  cieszyły się prezentowane przedmioty
z żeliwnej galanterii pochodzące z bogatego, prywatnego zbioru kolekcjonera.

Pan Sylwester zachęcał także do dalszego odkrywania nieznanych kart historii naszych wsi, sołectw i gminy poprzez poszukiwanie i zbieranie cennych materiałów o charakterze dokumentacyjnym.
Spotkanie z historią regionu było ciekawą i nieszablonową lekcją historii. Każdy możne czuć się bogatym posiadając wiedzę o swoim regionie.

Spotkanie z regionalistą odbyło się w ramach projektu ,,Smakowanie Wielkopolski”, który jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Za niezwykłe opowieści o regionie podziękowały autorki projektu panie: Alina Bartosik
i Barbara Kępa.

 

 

 

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj