Aktualności

JakSmakWlkp

  Projekt ,, Smakowanie Wielkopolski” zaczęliśmy od degustacji Gminy Kawęczyn.

31 maja 2019 roku, długi peleton rowerzystów wyruszył poznawać uroki własnego regionu.

Było nas dużo. Ponad 40 osób. W grupie jest zawsze raźniej. A sama jazda na rowerze to też spora przyjemność. Pogoda i nastroje- wyśmienite.

     Smakowanie Gminy Kawęczyn składało się z kilku przystawek i dania głównego.

     Pierwszą przystawką była wizyta w stolarni p. Waldemara Duszy. Właściciel powitał nas z serdecznym uśmiechem i chłodnymi napojami. Następnie opowiedział o trudach i odpowiedzialności w pracy stolarza. Pokazał nam również swoją stolarnię, która wytwarza unikatowe meble kuchenne na rynek szwedzki. Spotkanie okazało się bardzo ważne, ponieważ uczestnikami rajdu byli tegoroczni absolwenci, a przed nimi czas wyboru szkoły i zawodu.

Pięknie podziękowaliśmy za gościnę i ruszyliśmy dalej, zatrzymując się na chwilę w Żdżarach, na ładnym placu rekreacyjnym, na mały posiłek. Siły zregenerowane i pędzimy dalej. Oczywiście nie obyło się bez awarii rowerowych, ale jakoś dawaliśmy sobie z nimi radę. Uroczym leśnym duktem dojechaliśmy do zabytkowej kapliczki św. Wawrzyńca w Chocimiu. Wysłuchaliśmy opowieści o historii i znaczeniu tej kapliczki dla okolicznych mieszkańców.

     Nadszedł czas na główne danie naszej rajdowej wędrówki. Znaleźliśmy się w Chocimiu –pałacu na farmie Yoshikigoi, która jest nowoczesną hodowlą bajecznie kolorowych karpi koi. Jest to jedna z największych farm tego typu na świecie, a największa w Europie. Na 60 hektarach w stawach króluje tu ta niezwykła ryba. Koi, swoim pięknem i naturą zaskarbiają serca wszystkich. Ryby mieniły się fantastycznymi kolorami i niepowtarzalnymi wzorami. Są bardzo inteligentne. Potrafią po chodzie i głosie rozpoznać swojego właściciela. Podpływają i jedzą mu z ręki. Można je nawet pogłaskać. Wiele osób kupuje je do domu jak pieska lub kotka. Nadaje im imiona. Karp koi wyróżnia się wprost niebywałym zaufaniem do człowieka. Ta sympatyczna i urocza ryba może kosztować fortunę. Ceny ryb wprawiły nas w zdumienie. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem farmy i niezwykłych opowieści o karpiach koi. Na koniec zajrzeliśmy do chocimskiego pałacu, wsłuchując się w jego historię oraz obejrzeliśmy pomnik przyrody – głaz narzutowy.

     Mimo niezwykłej gościnności pracowników farmy i uroku miejsca trzeba było jechać dalej. Drogą wiodącą wśród kwitnących łąk i pół kierowaliśmy się w stronę Tokar, gdzie czekał nas ostatni smaczek tego dnia- neogotycki kościół pod wezwaniem św. Andrzeja, św. Antoniego i św. Anny. Obejrzeliśmy bryłę architektoniczną kościoła oraz wysłuchaliśmy jego historii.

   Słońce zaczynało się chylić ku zachodowi. Czas pedałować do domu.           

   ALB i BK  

 

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj