Pedagog

DLACZEGO WARTO ORGANIZOWAĆ CZAS?

  • Czas jest jak pieniądze. Jeśli go zmarnujesz, zabraknie ci go wtedy, kiedy będzie ci potrzebny. Z drugiej strony jeśli dobrze nim gospodarujesz, będziesz mógł też zrobić to, co lubisz!

Wniosek: Kiedy nauczysz się organizować swój czas, nie będziesz miał mniej swobody, ale więcej.

  • Zarządzanie czasem to cenna umiejętność, która bardzo ci się przyda w dorosłym życiu. Może nawet przesądzić o tym, czy utrzymasz posadę. Przecież gdybyś to ty był szefem, nie chciałbyś mieć pracownika, który ciągle się spóźnia!

Wniosek: To, jak zarządzasz swoim czasem, pokazuje, jakim jesteś człowiekiem.

Oczywiście planowanie swojego czasu nie jest łatwe. Zobacz, co może w tym przeszkadzać.

Przeszkoda #1: Przyjaciele

„Kiedy przyjaciele gdzieś mnie zapraszają, prawie zawsze się zgadzam, nawet jeśli naprawdę nie mam czasu. Myślę sobie: ‚Jak wrócę, sprężę się i wszystko ogarnę’. Ale to zazwyczaj nie działa i źle się kończy”.

Przeszkoda #2: Złodzieje czasu

„Telewizja jest jak odkurzacz. Programy i filmy bardzo wciągają i trudno się im oprzeć”.

„Potrafię spędzić całe godziny z tabletem w ręku. Czasami odrywam się od niego dopiero, kiedy rozładuje się bateria. Mam wtedy wyrzuty sumienia”.

             Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w Sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. 

 

MNEMOTECHNIKI

- SPOSÓB NA SZYBKĄ NAUKĘ


Mnemotechniki to sposoby zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Za ich pomocą łatwiej i szybciej można opanować niezbędne informacje. Szczególnie dlatego, że są to metody, które angażują w procesy poznawcze intelekt oraz jego aktywność, kreatywność i twórczość.

skodowska275Godlo Polski oficjalne male Kawenczyn

Drukuj